Fldi jrmvek
2006.07.13. 15:59
FELSZNI JRMVEK
AT-AT
Pnclozott csapatszllt terepjr lpeget :
- Gyrt: Kuat Drive
- Hossz: 20 m
- Magassg: 15 m
- Tmeg: 76 t
- Hajtm: 2 db Kuat Drive KD-XX
- Fegyverzet: 2 db SFS-X5 nehz lzer gy; 2 db SFS-X3 sugr gy
A Birodalmi Haderk egyik taln legnagyszerbb fegyverrendszere a hatalmas, pnclozott, csapatszllt lpeget. Stratgiai jelentsgt tekintve a Szrazfldi Erk ktelkben ezek a monstrumok ugyan azt a clt szolgljk, mint a Flottnl a csillagrombolk: a terrort. s nincs mg egy szrazfldi gpezet, ami e clnak ilyen jl megfelelne. A kztrsasgi idk ta pedig a Szvetsg arzenljban sincs semmi, ami csak egy kicsit is hasonltana ezekhez a jrmvekhez. A 15 mter magas aclelefntok, mint valami rg letnt kor kdbl kilp hbors istenek magasodnak a Galaxis csatamezi fl.

Az AT-AT -ok megszletst a repulzoros technolgit hasznl csapatszlltk alkalmazsnak hatrai tettk szksgess. A lpegetk megjelense eltt a szrazfldi csapatoknak, azok felszerelsnek, az utnptlsnak s az egszsggyi feladatokat ellt egysgek mozgatsnak kizrlagos eszkzei a repulzoros jrmvek voltak. m ezek alkalmazsa nhol korltokba tkzik. Az olyan klnleges fldtani krlmnyek s felszni hatsok, mint a gravitcis mez ingadozsa, a vletlenszeren megjelen mgneses kitrsek s egyb, elre nem kiszmthat anomlik lehetetlenn teszik az ilyen meghajtssal zemel gpek felhasznlst. A Szrazfldi Haderknek pedig egy minden vilgban, minden krlmnyek kztt bevethet szllt jrmre volt szksge. A megoldst egy rg elfeledett technolgia jjlesztse jelentette. Taln kevss kzismert, hogy a Rgi Kztrsasg hadserege az egyszemlyes AT-PT terepjr lvegeknl mr alkalmazta a lpeget meghajtst. m a Kztrsasg dicssgvel egytt ez s sok ms akkor alkalmazott technolgia is a mlt homlyba veszett. A birodalmi mrnkk azonban leporoltk mltbeli eldeik terveit s azokat egyestve a kor legmodernebb technikjval, ltrehoztak egy j lpeget rendszert.
A hossz tervezs eredmnye minden vrakozst fellmlt. A Kuat Drive tervezi egy gigantikus, szinte feltartztathatatlan lpeget erdt hoztak ltre, ami megkrdjelezhetetlen hadszati erejn kvl, azta hatsos pszicholgiai fegyverr is vlt. Az AT-AT a szrazfldi csapatok ltal jelenleg hasznlt nehztzrsgi fegyverekkel jformn sebezhetetlen. Ezt a vdettsget rszben a szerkezeti elemeket bort nehzpnclzat, rszben pedig a rendkvl hatkony ICI-S3-as Shield Side pajzsgenertor s az ehhez kapcsold ktsoros fedst biztost vett fejek adjk. A hatalmas test mozgatst a trzs al ptett kt, nagymret hajtm teszi lehetv. A KD-XX jelzs motorok megosztva kapcsoldnak a kt pr lb cspszervihoz, akr 60 km/h sebessg elrsre is kpess tve a szerkezetet. A "Hoth rajtats" ta a hajtmrendszert n. ktkrs, biztonsgi rendszerre mdostottk. Vagyis az egyik motor zemkptelenn vlsa esetn a msik kpes tvenni annak szerept s br cskkent sebessggel, de mozgsban tartani a jrmvet. A lpegetk mozgathat fejben alaktottk ki a parancsnoki kabint. Ez egyben a pilta s a tzrek munkahelye is. A lpegetk fedlzeti fegyverzetnek gerinct kt darab, hatalmas SFS-X5-s szinkronvezrelt lzer gy adja. Ezen kvl mg a fej kt oldaln elhelyezett, egymstl fggetlenl clra tarthat, kzepes erej SFS-X3-as sugr gy alkotja a fegyverzet rszt. A tzrek munkjt s az gyk vezrlst egy j fejleszts, 360 fokos ltmezt biztost holografikus clz rendszer s egy modern tzvezet szmtgp segti. A jobbra s balra 90, fel s le 30 fokban elmozdulni kpes fejrsz szles tzzna kialaktst teszi lehetv. A lpegetk a hatalmas trzsben kialaktott raktrben max. 40 teljes fegyverzet katont s 5 db robogt kpesek szlltani. Az AT-AT-ok pldtlan szlltkapacitst mutatja, hogy a raktr negyed ra alatt elvgezhet mdostsval abban akr 2 db feldert AT-ST lpeget is elhelyezhet.
 Lpegetk transzportlsa a Rogue Squadron kpregnyben
Napjainkban ezek a hatalmas csapatszlltk alkotjk a Birodalom szrazfldi clpontok ellen vgrehajtott tmadsainak kt. Bevetsk az els vonalban, a biztostsukat vgz repulzoros technika eltt trtnik. A clterletre teleptsket gigantikus mret teherszllt brkkkal s komphajkkal oldjk meg. A lpegetk egyes alkatrszeit nem egy helyen, hanem klnbz, az egyes alkatrszekre szakosodott gyrakban lltjk el. Az sszeszerelst azonban szigor minsgi ellenrzsek mellet csak a Kuat Drive hajgyr szerelzemeiben vgzik. Ez rszben a biztonsgi, minsgi kvetelmny kielgtst, rszben a gyrtsi technolgia vdelmt szolglja. Ilyen ismert zemek vannak a Kuat-on, a Caridn s a Belderon rendszerben is. A Szvetsgi hrszerzs gyanja szerint azonban ezek csak amolyan fantom zemek, a valdi sszeszerelst vgz gyrak helye egyenlre mg ismeretlen.
 Egy AT-AT dokkol az Endoron
AT-ST
Feldert terepjr lpeget
- Gyrt: Kuat Drive
- Magassg: 8.6 m
- Tmeg: 32 t
- Hajtm: 1 db Kuat Drive KD-X2
- Fegyverzet: 2 db SFS-A2 iker sugr vet; 1 db SFS-A1 sugr gy;
- 1 db X-A10 grntvet
A Birodalom szrazfldi csapatai ltal feldertsre s jrrtevkenysg elltsra alkalmazott lpegetk, a kis, frge, ktlb AT-ST-k. Elsdleges feladatuk a felderts s jrrzs, m ezen kvl hatrvdelmi szolglatot is elltnak, s gyakran adnak biztostst a harci tevkenysget vgrehajt birodalmi rohamosztagoknak s az AT-AT lpegetknek is. A kis AT-ST-k inkbb gyorsasgukrl, semmint nehz pnclzatukrl hresek. A ktlb lpeget rendszer miatt ugyan labilisabbak, mint nagytermet rokonaik, m azoknl jval gyorsabbak. A cscssebessgk akr a 90 km/h-t is elrheti. Br a „csak” 8.6 mteres magassgukkal nem oly fenyegetek, mint az AT-AT-k, m a gyalogsgi csapatok s a kisebb suhan jrmvek ellen mg gy is kell ert kpviselnek.

A feldert lpegetk szemlyzete csupn kt fbl ll: a pilta s a fegyveropertor. A kabinbl a pncllemezek vdte, szk szlvdkn keresztl csak korltozott kilts nylik, m a holografikus clz rendszer 360 fokos ltszget biztost kpessge feleslegess teszi a panorma ablakokat. Ezt a rendszert a tervezk a vezrlst biztost szmtgppel s szoftvervel egytt az AT-AT lpegetktl "klcsnztk". A fej; egy DSS 7-es mozgskoordincis egysg s egy szervo rendszer segtsgvel, a lbak s a meghajt rendszer llstl fggetlenl brmely irnyban kpes elfordulni, s gy tetszleges clra tzelni. A lpeget elsdleges fegyverzett az orrba szerelt kt darab SFS-A2-es iker sugr gy adja, melynek maximlis ltvolsga 2 km. Ezt kiegsztettk mg egy SFS-A1 sugr gyval s egy X-A10 grntvetvel is. Az elbbit a fej bal oldaln, az utbbit pedig a jobb oldalon rgztve. Ezt a kt kiegszt fegyvert elssorban a gyalogsgi csapatok ellen alkalmazzk, igen eredmnyesen. A kertsek s a terepen elfordul lthatatlan akadlyok ttrsre, a lbakra ers aclkarmokat szereltek.

Az AT-ST lpegetket egyetlen motor hajtja, tpusjelzse: KD-X2. A korszer giroszkopikus stabilizl rendszer s a fej valamint a lbak vezrlst ellenrz mozgskoordincis szmtgp ellenre ezek a kis jrmvek sajnos elg labilisak. Addig, amg a nylt terepen kivl eredmnnyel alkalmazhatak, a sr aljnvnyzettel, avarral bortott erdk, az egyeletlen, hepehups terepek szmtalan veszly forrst hordozzk. Ilyen krlmnyek kztt gyorsan megn a srls kockzata, a lbak megbicsaklsa, sszeakadsa gyakran a szerkezet sszedlst okozza. A meghajt rendszer a lpeget msik gyenge pontja. Mivel egy vkony plasztron pajzson kvl szinte nlklz minden vdelmet, egy pontosan clzott tallat knnyen a jrm vesztt okozhatja.
Ezek ellenre az AT-ST mgis az egyik legkivlbb jrr szerkezet. Megbzhatsgukat mi sem bizonytja jobban, mint hogy gyakran egymagukban, minden biztosts nlkl teljestenek feldert kldetseket. A legnagyobb elnyk azonban az, hogy a szrazfldi csapatok tmogatst mg olyan terepeken is kpesek elltni, ahol a repulzoros suhankat mr nem lehet hasznlni. Emellett kzs bevetseik alkalmval fontos szerepet jtszanak az AT-AT szzadok biztostsban.
A flkbe a parancsnoki kabin tetejn nyl ajtn t lehet beszllni. Ez nem valami szerencss megolds, m a gyakorlatban eddig mg nem okozott problmt. A szemlyzet ltalban a lpeget oldaln elhelyezett kapaszkodk segtsgvel mszik fel a kabinba, de a katonai bzisokon, kln erre a clra ptett platformokat hasznlnak.
A Birodalom Szrazfldi Erinl tbbfle AT-ST vltozat teljest szolglatot. A legelterjedtebb azonban az AS ( Assault ) tpus. Ez mintegy kt mterrel magasabb, mint az alapvltozat Az AT-ST/AS f fegyverzete egyetlen, nehz SFS-A9 sugr gybl ll. Az AS vltozaton tbb mdostst is vgrehajtottak. A legfontosabbak taln, hogy a korbbi tpusok hibibl tanulva megerstettk a lbak merevt szerkezett, talaktottk a gyroszkopikus stabilizl rendszert s mdostottk a mozgskoordincis szmtgpet vezrl szoftvert.
-
Gyrt: Republic Military Engineering
-
-
-
-
Fegyverzet: 1 db SSW-2 iker sugr gy; 1 db 60 mm-es grntvet
Az AT-PT egy, a Kztrsasg Rendfenntart Eri szmra tervezett, ksrleti, egyszemlyes terepjr lpeget volt. A ktlb, 3 mter magas gpezet megjelense nem volt tl fenyeget, m egymagban kb. egy gyalogsgi szzad tzerejt kpviselte. De brmily jelents tzert is kpviselt a kis lpeget lveg, vgl sosem jutott el a hadrendbe lltsig, a projectet ugyanis trltk. m a lpeget meghajtst alkalmaz harci gpezetek technolgija nem merlt a feleds homlyba. A Birodalom mrnkei az ris, csapatszllt lpeget erdk tervezsnl az AT-PT koncepcijnak szmos elemt felhasznltk. Eredetileg gy terveztk, hogy az AT-PT szzadok majdan a Kztrsasg szrazfldi csapatainak kt fogjk alkotni. Br a sebessge nem vehette fel a versenyt a repulzoros suhankkal, kis mrete, a lpeget hajtmve s jelentkeny tzereje ltal mgis fontos szerepet jtszhatott volna a szrazfldi hadviselsben. A tervezk szndkt megvalstva kpes volt a flledt trpusi dzsungelek laza talajn, sekly vzben vagy a hegyvidkek szikls lankin is ppoly biztonsgosan mozogni, mint a sk terepen. Ezt a kpessgt elssorban a lbakat rgzt szervo rendszer egymstl fggetlenl mozdthat, tbb irnyban is elforgathat "comb t" elemeinek ksznhette. Ezrt; br gyorsasgban nem vetekedhetett velk, olyan lejtkn s akadlyokon is t tudott kelni, amik a repulzoros meghajtst alkalmaz jrmveket megtorpansra ksztettk. Az AT-PT ksrleti felhasznlsban elrt sikerei mg a szkeptikusok szmra is vilgoss tettk a lpeget meghajts ltjogosultsgt. Az igazsg az, hogy a lpeget tulajdonkppen majdnem minden helyzetben jobban vizsgzott, mint a repulzoros meghajts gpek. Az egyetlen htrnya csupn a viszonylag alacsony vgsebessge volt. (a lpegetk sebessgi htrnyt a ksbbiekben az AT-ST tervezi sikeresen megoldottk) Az AT-PT egyszer felpts, tmzsi szerkezet volt. Tulajdonkppen egy parancsnoki kabinbl s az oldalra szerelt kt lbbl llt. A comb t elemek nagy sebessg haladsnl a kabint automatikusan magasabb pozciba emeltk, gy a pilta s a feldert loktor lttere is megntt, ami megknnytette az ellensges csapatok s az akadlyok szlelst. Viszont, ha pp arra volt szksg, akkor a kabint akr a trdizletek szintje al is le lehetett engedni. Ez a pozci persze csak jval kisebb sebessg elrst tette lehetv, de sok esetben megknnytette a lpeget tovbbhaladst. Az AT-PT cscssebessge nylt terepen mindssze 60 km/h volt, de a tervezk clja nem is a sebessgi rekordok megdntse volt. Egy olyan kismret, felfegyverzett terepjr gpet akartak ltrehozni, ami a legvltozatosabb harctri viszonyok kztt is kpes vgrehajtani harci feladatt. s ez sikerlt is.

Az ersen pnclozott kabin csupn a piltnak adott helyet, de vgszksg esetn mg egy plusz szemly is elfrt benne. Ha a szk, kis oldalajtn keresztl a pilta egyszer beszllt a kabinba, attl kezdve a gyalogsgi fegyverek ltal tulajdonkppen srthetetlen volt. A navigcis feladatokat s a fedlzeti fegyverek vezrlst egy egyszer E-Slide G11 jelzs kzponti szmtgp ltta el. Br nem a legkorszerbb technolgit kpviselte, a G11-es computer mgis megbzhat prost alkotott a trzsbe integrlt, gmbcells, psztz rendszer loktorral. A lpegett ezenkvl mg egy korszer kommunikcis egysggel is felszereltk. Ennek klnsen, a nagy precizitst ignyl, sszehangolt harci feladatoknl lett volna kiemelt jelentsge. A mkdshez szksges energit biztost reaktort s a kt kismret, kzs tengelyre szinkronizlt hajtmvet szintn a pnclozott trzsbe helyeztk. Az AT-PT fegyverzete egy, az orrba ptett, forgathat, iker SSW-2-es sugrgybl s egy fixen rgztett 60 mm-es torzis grntvetbl llt.
A Kztrsasg gy tervezte, hogy a gyalogsgi csapatok egy rszt AT-PT-kel fogja felvltani. Ezzel jelents sszegeket takarthattak volna meg, ugyanis egyetlen lpeget tzerejt kpvisel gpestett gyalogsgi egysg rendszerbe lltsnak kltsgbl tbb AT-PT hadrendben tartst is megoldhattk volna. m mindez csak terv maradt. Mig nem derlt r fny, hogy mirt, de a lpegetk rendszerbe lltst az utols pillanatban lefjtk. A Kztrsasgi kormny a legyrtott nhny pldnyt nagy sietve a Katana flotta hajira teleptette s amikor ezek eltntek a semmibe, a lpeget lvegek is velk vesztek.
TIE tank
Kivtel a tbbiektl, hiszen nem rhaj, hanem egy tank. TIE-crawler-nek is nevezik. A TIE vadsz piltaflkjt hasznltk fel.

ARATECH 74-Z KATONAI SPEEDER BIKE - birodalmi gyorsfeldert, s jrmve
Hosszsg: 3 mter Cscs sebessg: 500 km/h Szemlyzet: 1 pilta, 1 utas s 300 kilogramm teher Fegyverzet: 1 knny gy Vdelem: knny pncl lemezek
 Dgs, ramvonalas szerk, a stukker s a komlink feltltve, indulhat a szolglat!
Amikor a msodik hallcsillagot el kezdtk pteni az Endor bolyg felett, birodalmi jrrzk vtk azt a pajzsgenertort, ami az j lloms elkszltig vdelmet biztostott a legnagyobb birodalmi ptmny szmra.
A feldert "bringsok" gyors jrr tevkenysget tudtak elltni, mivel a felgyeletkre bzott terletet nhny perc alatt bejrhattk. ltalban 5 fs csapatokban (4 katona s 1 rmester) portyztak az Endor erdeiben, gy ha valamelyik feldertt baj rte, trsa jelentst tudott tenni a tmaszpontra. Fenttartsuk olcs.
Jrmvk klnleges anti-gravitcis berendezssel volt elltva, gy minimlis energiafelhasznls mellett is nagy sebessget lehetett elrni velk.
Egyb felszerels:
- Helyi zavarad, nhny szz mter hatsugrral.
- Kzepes teljestmny lzergy (a jrmtest alatt) jrmvek, illetve behatol szemlyek elpuszttsra.
- Komlink.
- A "lebeg" motor fontos tartozka, egy a nyereg mgtt trolt vzmentes hlzsk, mely a rajtl leszakadt, vagy tvoli ponton szolglatot teljest feldert rszre nyjt menedket a hvs endori jszakban.
 J lenne tudni a fa alatt megbv Ewok-rl
|