rhajk
2006.07.13. 20:55
ALLIANCE AF-03C A-SZRNY
-
-
Hajtm: 2 db Novaldex J77 fzis ion hajtm
-
Mretek: hossz 9,6 m; fesztv 8 m;
-
Tmeg: res tmeg 13 200 kg; maximlis felszll tmeg fggesztmnnyel 18 500 kg
-
Szenzorok: Fabritech Ans-7e harcszati-navigcis szenzor
-
Fegyverzet: 2 db Borstel RG-9 sugr gy; 2 db Dymek HM-6 rakta-vet

Az Endori csata idejn az A-szrny vadszgp a Galaxis leggyorsabb harci replje volt. Ez nem csoda, hisz a tervezk; Jan Dodonna tbornok s Walex Blissex eredeti tervei is, mr egy olyan replt krvonalaztak, amely kpes a Birodalmi Haditengerszet brmely hajjt maga mg utastani. A vezrkar el benyjtott tervezet azonban ennek ellenre csekly tmogatottsgot kapott s Dodonna tbornokon kvl szinte senki sem hitt benne. Az, hogy a vadszgp vgl mgis megplhetett; akr csak az X-szrny esetben, egy nvtelen pnzgyi befektetsi csoportnak volt ksznhet. Miutn az els prototpusok elkszltek s a tesztsorozat kezdett vette, a helyzet megvltozott. Az j vadszgp az rdeklds kzppontjba kerlt s naprl-napra egyre nagyobb tmogatst kapott. Mr az els replseknl sikerlt elrni a maximlisan tervezett legnagyobb sebessget, ami jcskn meghaladta az eddig rendszerbe lltott brmely vadszgp sebessgt. Hirtelen mindenki eltt nyilvnvalv vlt az j tpus ltjogosultsga. Miutn egyrtelmv vlt, hogy a sebessg mell egy, eddig pldtlan manverezhetsg is trsul, a sorozatgyrts eltt tbb nem volt akadly. Az hogy mennyire jl dntttek, csak ksbb derlt ki. A sebessgi rekordokon kvl ugyanis ehhez a gphez ktdik az Endori csata vgkimenetelt eldnt, egyik legfontosabb; br ktsg kvl vletlen esemny is. Egy az Executor hidjba csapd ASZ (A-szrny), vgl a szuper csillagrombol pusztulshoz vezetett; miutn az stabilitst vesztve a Hallcsillagnak tkztt. A vadszgpet vezet Arvel Crynid piltt a csata utn poszthumusz rnaggy lptettk el.
 3D image by Jon McGarry
A rendszerbe lltsa ta, bizony mr ngy v telt el. Mra a kis k alak vadszgp a Szvetsgi Flotta elsszm elfog vadszgpv vlt. Azonban a pnzgyi zrzavar okozta tervezsi nehzsgeknek meglett a negatv eredmnye. A kezdeti tmogats mrtke, csak egy knny, kismret harci gp ltrehozst tette lehetv, gy a tervezk ltal kialaktott csupn 9.6 m hossz srknyszerkezet nem hagyott tl nagy teret fbb rendszerek elhelyezsre. Ezrt azokat szinte gy kellet beszortani a trzs bels terbe. Ez klnsen sebezhetv teszi az amgy kivl vadszgpet, hiszen az tcsatolsok miatt egyetlen knnyebb tallat is vgzetes srlst okozhat. A msik problmt a flelmetes teljestmny okozza. A hatalmas sebessg s a rendkvl megterhel manverek alatt fellp terhels lland stresszknt hatnak a szerkezetre s a pilta szervezetre egyarnt. Emiatt a motorok, a fegyverrendszerek s a trzs elemei is lland karbantartst ignyelnek, amit viszont a zsfolt mszertr nehzkess s hosszadalmass tesz. A piltk viszont nem ilyen borltak. Bznak a mszaki szemlyzetben, a vadszgpkben s tisztban vannak sajt kpessgeikkel is. Ez eddig bejtt s az eltelt vek alatt az A-szrny vadszgp a harcmezk egyik legsikeresebb szerepljv vlt.
Az ASZ brilins teljestmnyt a kt darab Novaldex gyrtmny J77 jel, toler-vezrl rendszerrel elltott hajtm adja, ami a cscssebessgen kvl, a remek manverez kpessget is biztostja. Ez nem csoda, hisz a vadszgp tmeg-toler arnya nagyon kedvez. A lgkri replst segt stabiliztor szrnyakat mozgat egysg; az rben, a toler-vezrl rendszerrel egyttmkdve tovbb nveli a mozgkonysgot. A zrs finanszrozsi viszonyok ellenre a beptett navigcis, harcszati s feldert rendszerek, a kor legmodernebb ilyen tpus berendezsei. Elg, ha csak a kupolra vetthet 3D-s megjelentre vagy a szemmel vezrelhet tzvezet rendszerre gondolunk. De ez mg nem minden. Rendhagy mdon ezt a gpet, az ellensg rdi adsainak zavarsra alkalmas berendezssel is ellttk. Br ezek az aktv jeladk csak a vadszgpek kis teljestmny rdii ellen hatsosak, az tkzet alatt mkdtetve mgis hatsosan zavarhatjk az ellensg kommunikcijt. A vadszgp f fedlzeti fegyverzett kt darab, a szrnyvgekre erstett Borstel RG-9-es sugr gy jelenti, melyek fel s lefel egyarnt 60 fokban mozgathatk. A fedlzeti fegyverek ilyen mrtk hatkonysga rgztett gyk esetn elkpzelhetetlen. Ezt a kpessget aztn odig fokoztk, hogy nhny pldnyt mdostottak lehetv tve az gyk htrafel tzelst is. A fegyverek hatkonysgnak tovbbi nvelse rdekben, minden gy kln genertort kapott. A fegyverzethez tartozik mg a kt Dymek HM-6 jelzs beptett raktavet egysg is. Br ezek csak adott szm tltettel trazhatak, nagyobb pusztt ervel brnak, mint a sugr gyk. A trakba vetcsvenknt nyolc darab pncltr rakta, vagy ngy darab proton torped trazhat. De a legjabb vltozatok mr a legkorszerbb, nagy pontossg, tmeglokcis, nagy hattvolsg robotreplgpek indtsra is alkalmasak.
Az A-szrny vadszt eredetileg teherhajk s klnfle rbzisok terletvdelmi feladatainak elltsra terveztk. m a Lzadk stratgi rjttek, hogy ezt a vadszgpet a kpessgei ennl sokkal tbbre is alkalmass teszik. Mra a lgi flny kivvsa, a csapsmrs, a kzvetlen tmogats s a konvojok elleni tevkenysg is a kldetsek kztt szerepel. Kedvelt s gyakran alkalmazott mdszer, az un. „ss s tnj el” taktika. Hiszen a sebessgi flny adta elny lehetv teszi az ilyen, villmgyors rajtatsek meglepetsszer vgrehajtst. Ezen kvl az ASZ szzadok gyakran ms, lassabb, nagyobb tzerej hadihajkkal is egyttmkdnek. Amg a gyors A-szrnyak lektik az ellensg vderit, a nagy hadihajk ellenlls nlkl teljesthetik be kldetsket.
SLAYN & KORPIL BS-04 B-SZRNY
-
Gyrt: Verpine Slyan & Korpil
-
Hajtm: 1 db Quadex Kyromaster torlhajtm 4 db Slyan & Korpil JZ-5g7 energiatalaktval opci: 4 db Slyan & Korpil fzis hajtm
-
Mretek: hossz 16,9 m; fesztv 6,2 m;
-
Tmeg: res tmeg 17 000 kg; maximlis felszll tmeg fggesztmnnyel 25 000 kg
-
Szenzorok: Fabritech Anv-9q harcszati s Microaxial LpM-549 navigcis szenzor
-
Fegyverzet: 2 db Gyrhill 72 sugr gy; 1 db Gyrhill R-9X lzer gy; 3 db ArMek SW-7a ion gy; 1 db Krupx MG9 emisszis proton-torped vet; 2 db MG9 hagyomnyos proton-torped vet
-
opci: 3 db Gyrhill R-9X lzer gy; 3 db ArMek SW-7a ion gy; 2 db Krupx MG9 torped vet

A Szvetsgi Flotta vezrkara mr rg ta vgyott egy olyan kismret, rombol-csapsmr gpre amely nemcsak a vadszok, de az azoknl jval nagyobb mret s ersebb naszd/fregatt osztly birodalmi hadihajk ellen is felvehetn a versenyt, m azok ellltsi kltsgnek a tredkbl ltre lehetne hozni. A tervek kidolgozsval a kivl Mon Calamari stratgt Ackbar admirlis bztk meg. Ackbar a hajptskrl hres verpine-ok segtsgvel egy merben j, szokatlan harci gpet alkotott. A munklatok a legszigorbb biztonsgi intzkedsek mellett, teljes titokban a Roche, egy minden ismert terlettl tvoli rendszer aszteroida vnek mlyn folytak. m a titkos SHANTIPOLE PROJECT egy beplt birodalmi gynk nyomn napvilgra kerlt. A birodalmi erk tmadsa azonban elksett. A Szvetsgnek mg idben sikerlt kimenektenie a prototpusokat s megakadlyozni, hogy azok a Birodalom kezbe jussanak.
 3D image by Jon McGarry
Ackbar s a Verpine-ok j munkt vgeztek. Br a BSZ (B-szrny) csak ngy mterrel lett hosszabb, mint az X-szrny, tzereje azonban annak sokszorosa. Az eredeti clt megvalstva egy, olyan hatkony pajzsokkal rendelkez tbbfeladat harci gp szletett, mely sok birodalmi jrrhajnl is nagyobb nyers tzervel rendelkezik. Az eredeti BSZ tulajdonkppen egy gigantikus, lapos szrny, aminek az egyik vgre ptettk a piltaflkt. E szrny kzepn, annak skjra merlegesen egy vltoztathat llsszg vezrsk pr kerlt. A piltaflkt egy un. gyro-szerv stabiliztor segtsgvel fggetlentettk a trzs tbbi rsztl. Ez egy j megolds, amit eddig mg egyetlen vadszgpnl sem alkalmaztak. Ezltal a srknyszerkezet, a manverezs s clkvets alatt elforoghat a stabil pozciban rgztett flke krl. A repls s a szerv-rendszer mkdse sorn fellp terhels azonban nagyon megviseli a srknyszerkezetet s emiatt a BSZ gyakori karbantartst ignyel, jelentsen nvelve az zemeltets kltsgeit.
A fejleszts sorn az adott mretbl kihozhat lehet legnagyobb tzer kialaktsra trekedtek. A harcszati s navigcis berendezseket a megnvekedett ignyekhez mrten, a kor kvetelmnyeinek megfelelen alaktottk ki. Az egyik legnagyobb jts az u.n. MIND STORM rendszer, ami egyfajta kzvetlen gondolatvezrlst tesz lehetv, feleslegess tve a bonyolult kapcsolrendszerek alkalmazst. A maximlis tzer biztostsa rdekben az ion gyk s a proton torpedvetk mkdst egy, a feldert szenzorok ltal tmogatott korszer clkvet szmtgp hangolja ssze. A szoftver lehetv teszi egyidejleg akr tizenkt clpont kvetst is, amibl hrom ellen azonnali tmadst is indthat. A pilta egy alacsony energij, clmegvilgt lzersugrral pontos tvolsg s irny vektorokhoz juthat, m ez mr tvolrl felfedheti jelenltt. A korbbi tpusokhoz kpest nagy elrelpst jelent, hogy a BSZ-t egy korszer navigcis szmtgppel szereltk, ami flslegess teszi az elavult asztromechanikai droidok alkalmazst. A tolert egy hatalmas, ngy fvkval szellztetett Quadex Kyromaster hajtm biztostja, melynek IR sugrzst nagymret htlemezekkel cskkentettk minimlisra. A hajtm energiaelltsrl ngy S&K JZ-5g7 talaktval sszekttt Vinop 02K jel reaktor gondoskodik. Egy ms konfigurciban az egyetlen nagymret motor helyett ngy darab, kisebb S&K fzis hajtmvet hasznlnak, m a Quadex motor jobb hatsfokkal mkdik. A B-szrnyakat, a kldetsnek megfelelen tbb fajta fegyverzettel szerelik. Az egyik legltalnosabb varici, amikor a mozgathat szrnyak vgeire fggesztett gondolkba ion gykat, a kabin orrban 2 db sugrvett s a vezrsk vgre rgztett csepp alak tokba egy ion, egy lzer gyt valamint egy emisszis torped-vett szerelnek. Ezen fell mg kt darab hagyomnyos torped-vet kpzi a fedlzeti fegyverzet rszt. m a szrnyvgi pilonokra rgztett gondolkba szmtalan ms fegyver is pthet. Egy msik gyakran alkalmazott konfigurciban, a szrnyak trvgeire GR-9X lzer gykat, a vezrsk vgre 2 db Krupx torped-vett s egy ion gyt szerelnek. Ebben az esetben a kabin orrban mg tovbbi kt darab ion gy kerl elhelyezsre. A gp s piltjnak vdelmt egy S&K pajzsgenertor valamint a teljes egszben katapultlhat vezetflke biztostja.
Tlesve a tzkeresztsgen, ma mr jl ltszik, hogy a B-szrnyban valra vlt mindaz, amit a Flotta annak idejn meglmodott. A Szvetsg vgre egy valban tkpes, kismret, viszonylag nagy nyers tzervel br, rombol-csapsmr gphez jutott. Azonban vannak ms hangok is. Tbben rmutatnak a BSZ nyilvnval hinyossgaira. A tpus ltjogosultsgt elismer tbbsg szerint azonban, a gyro stabilizl rendszer induklta magas zemeltetsi kltsgek, a Flotta ms tpusaihoz mrten gyengbb manverezhetsg s a jval alacsonyabb fny alatti s feletti maximlis sebessg okozta htrny, elhalvnyul a lebnt tzer biztostotta flnnyel szemben.
Freitek / Incom E-szrny vadszgp
- Gyrt: Freitek / Incom
- Mretek: hossz 11 m, fesztv 7 m
- Hajtm: 2 db Freitek F 7-L7 fzis torl hajtm
- Szenzorok: Freitek F5D szkenner
- Fegyverzet: 3 db Taim & Bak T2 lzer gy, 2 db Krupx MG9 torpedvet
A Freitek E-szrny vadszgpt Thrawn admirlis, az j Kztrsasg ellen indtott nagyszabs offenzvja idejn mutattk be. Egy vvel ksbb pedig, mikor a Cs-szr jra elfoglalta pokoli trnjt; hogy a sttsg seregeit vgs csatba vezesse, az j vadszgp mr a Kztrsasgi Flotta vadszerinek kt alkotta.
Az E-szrnyt a korbbi Incom Corporation tervezgrdja lmodta meg, ugyan az a csapat, aki annak idejn a hihetetlenl sikeres X-szrny vadszgpet is megalkotta. vekkel ksbb derlt csak ki, hogy a tervek ismt sikerre tltettek. Az E-szrny vadszgp (ESZV) a valaha rendszerbe lltott legjobb harci replk sor-ba lpett. Az els les bevetsek, mg a legszkeptikusabb Kztrsasgi piltkat is meggyztk, hogy a Flotta ezttal ismt egy tkpes fegyverrendszer birtokba ju-tott. Kezdetben a mr reged A-szrny vadszok felvltsra veznyeltk ket, feladatuk az utnptls szllt konvojok vdelmnek elltsa s a Birodalmi ktel-kek tmadsa volt.
Br az ESZV vgsebessge mr sok birodalmi vadszpiltt mulatba ejtett, az igazi erssge mgsem ez, hanem a nyers tzereje. A hrom darab Taim & Bak T2-es lzer gy; amibl kettt a szrnyak trvgeire, egyet pedig a kabintet fltt rgztettek, teszi igazn flelmetes fegyverr. m az j vadszgpet nem csak lzer-gykkal fegyvereztk fel. Az X-szrnyhoz hasonl mdon, az orr rszbe ptett Krupx MG9 torpedvetk tizenhat darab proton torped vagy ms nem irnytott ra-ktalvedk betrazst teszik lehetv. Tovbb a trzs al szerelt pilonokra a kz-trsasgi arzenl brmelyik modern, replfedlzeti fegyvere felszerelhet. Az AA-7-es tr-tmeglokcis raktktl kezdve az MDS grntvet gondolkon keresztl, a klnbz mlyri s lgkri bombkig igen szles a vlasztk. Ezek a nehzfegyve-rek elegend ert kpviselnek brmely kzepes mret hadihaj vagy helyrsg el-len. gy az ESZV j alternatvt jelenthet a lass s nehezen manverezhet B-szrny vadszgpekkel szemben.
Az j vadszgp egy hosszabb tervezsi folyamat eredmnyeknt szletett meg. A Freitek mrnkei veken t tart fejleszt munkval, tbb technikai jtst felhasznlva alkottk meg mvket. Az eddig hasznlt Carbanti rendszer szenzorokat egy olyan j, sajt fejleszts harcszati-navigcis feldert szkenerrel s az ahhoz kapcsold fedlzeti rendszerrel helyettestettk, ami mr a legmodernebb irnytott raktk vezrlst is lehetv teszi. A hajtmvek szintn a modern kor vvmnyai. Az F-7L7-es motorok, br feleakkork, mint az X-szrny turbini, mgis annl ktszer nagyobb teljestmny leadsra kpesek. E mellet az zemanyag fogyasztsuk sokkal kedvezbb, gy az zemeltets kltsgei alacsonyabbak. Egy msik jts, hogy az Industrial Automaton elavult R2-es droidjai helyett a tervezk, az j R7-es asztromechanikai egysgeket hasznltk fel. Ezek a robotok sokkal kisebbek, mint az R2-esek s igazibl mr nem is annyira droidok, hanem inkbb kompakt kis fedlzeti rendszerek. Az R7-esek tbbek kzt pontosabb hiperugrs szmtsokat s gyorsabb navigcit tesznek lehetv. Br kezdetben sokan ktkedve fogadtk, de az ESZV nagy eldjvel szemben fix, szimpla, alulptett szrnyakkal kszlt. m az enyhn elrenyilazott, negatv V alakban dnttt hordszrnyak mr az els les lgkri replsek sorn bebizonytottk ltjogosultsgukat. A szimpla szrnyak alkalmazsa emellett slymegtakartssal is jrt.
Ha azt mondjk, hogy az B-szrny vadsz a mszaki szemlyzet rmlma, akkor a Freitek kis vadsza minden karbantart lma. A lzergyk fzis talakt dobjaitl kezdve a repulzorgenertor elosztvezetkig minden rszegysge kny-nyen s gyorsan cserlhet. Ennyi pozitvum utn azonban meg kell emlteni nhny negatvumot is. Elszr is a fejleszts kltsgei. Ma mr biztosan tudhatjuk, hogy az E-szrny vadszgp a Kztrsasgi Flotta ltal rendszerbe lltott legdrgbb va-dszgp. Rendszerbe lltsa szmos vltozst okozott a hader szerkezetben. Pl. az Y-szrny gpeket teljesen kivontk az aktv szolglatbl, hogy az zemeltetsk kltsgbl az j, korszer vadszok beszerzst finanszrozhassk. Persze abbl a pnzbl ez mg nem valsulhatott volna meg, gy j nhny ms harci egysg lt-szmt jelentsen cskkentettk s tovbbi tszervezsek is elkerlhetetlenek vol-tak. De addtak ms problmk is. Az els les bevetsek tapasztalatait kirtkelve, a fejlesztknek r kellett brednik, hogy a lzergyk genertoraiban alkalmazott szintetikus Tibanna gz valamilyen rthetetlen mdon, br lassan, de biztosan elszi-vrgott a fegyverekbl, ezltal jcskn cskkentve azok hattvolsgt. A Calmar vdelmre indul E-szrnyak gyin a mrnkknek azonban mr nem volt idejk nagyobb talaktsokat vgeznik. Ezrt azok fegyvereit egyszeren csak tkalibrl-tk, hogy a szoksos gzmennyisg hromszorosval tlthessk fel az gykat. gy a lzer gyk megriztk a hattvolsgukat, de a tltltsek miatt sajnos gyakran ersen felmelegedtek.
T-szrny vadszgp
Azta, hogy Ackbar admirlis a kivl Mon-Calamari stratga nevvel fmjelzett, s a verpinek csodlatos hajpt tudst hirdet Shantipole Project: a B-szrny vadszgp szolglatba llt, mr egy fl vtized telt el. A Galaxis ez id alatt nagyot vltozott. A katonai technolgia fejldse hatalmas lptekkel haladt elre. A modernizci elkerlhetetlen volt s szinte a Szvetsg valamennyi tpusra kiterjedt. Nem volt ez mskppen a B- szrny vadszgpekkel sem. gy ezek legjabb tpusai; az EC 4-es szria gpei, szinte mr csak srknyszerkezetkben hasonltanak a legels szolglatba lltott vltozatokhoz.

Az eltelt vek technolgiai fejldse s a sok ves harci tapasztalatok ltal a B-szrny legjabb genercija immr valban hatkony rombol-csapsmr vadszgpp rett, a Szvetsgi Flotta egyik legjobb tpusv. Az id azonban amely ezt a harci gpet az els vonalba juttatta, bizonyos tpusoknak a hanyatlst hozta. Az elbb-utbb elkerlhetetlen technikai elavuls; a folyamatos korszersts ellenre, utolrte az Y-szrny vadszokat, s gy ezeknek a harci gpeknek az ideje lassan lejr. Mr most is csak kevs egysg repli ezt a tpust s folyamatosan vgleg kivonjk a Flotttl. Persze ezek a vetern replk nem vlnak a thermofzis zzk martalkv, hanem plyafutsukat a planetris Nemzeti Grdk ktelkeiben folytatjk. Az Ysz kivonsa valsznleg hatalmas rt fog okozni, hiszen a maga idejben kivl, multifunkcionlis gp volt, a Flotta igslova. Mindezek a krlmnyek s az, hogy a Bsz EC 4-es feladatkrben kis hjn kinvi a szvetsgi arzenl jelenlegi tpusait, arra indtatta a Flotta vezrkart, hogy egy j harci gp kifejlesztsbe kezdjenek. Kezdeti elvrsknt egy tbbfeladat, nagymret vadszgp tervei krvonalazdtak, amely kpes lehet az Ysz kivonsa utn marad r betltsre, valamint minsgi kiegsztst kpes biztostani a legjabb Bsz tpusok szmra. Az j Kztrsasg politikai vezetse azonban nem sokkal a project megkezdse utn, gazdasgi okokra hivatkozva lelltotta a programot. m a Birodalomi Flotta jjszletsnek aggaszt jeleit ltva, majd az egsz Szvetsget hidegzuhanyknt rt Sluis Van-i csata utn hirtelen mgis megvltozott a vlemnyk s a program jra zld utat kapott.
A fejleszts pr vvel a Szvetsgesek gyzedelmes endori csatja utn kezddtt. Sokan elhittk; s ezt nem is lehet felrni nekik, hiszen oly rg ta vrtk mr, hogy a Birodalom a Hallcsillaggal egytt vgleg atomjaira hullott. m a vezrkari tbornokok egy csoportja msknt ltta a helyzetet. Val igaz, hogy a Birodalom, mint sszefgg szervezet megsznt ltezni, no de korntsem semmislt meg vgrvnyesen. Igaz a Flotta nagy rsze odaveszett az endori csatban, m tbb hadihaj s rombol is inkbb a meneklst vlasztotta, a vadszgpekrl mr nem is beszlve. Msrszt nem szabad elfeledkezni a Galaxis mint egy hromnegyed rszn llomsoz birodalmi csapatokrl sem. A Stratgiai Vdelmi Parancsnoksg, az SDC, ennek teljes tudatban plyzatot rt ki egy j vadszgp kifejlesztsre. Az alapvet clkitzs az volt, hogy egy olyan megfelel teljestmnnyel s fedlzeti tzervel rendelkez harci gp szlethessen mely kpes minsgi kiegsztst biztostani a legjabb Bsz tpusok szmra s amely manverez kpessgvel, fedlzeti elektronikjval a kvetkez generci harci rendszereinek alapjul szolglhat. Mind emellett kvetelmny volt, hogy a vadszgp az addig sok kapitny lett megkesert, Intredictor osztly mlyrcirklk trgrbtinek zavarsra is alkalmas rendszer hordozsra legyen kpes. Az SDC kemny kvetelmnyeket tmasztott, ennek ellenre kt hajgyr is versenybe szllt a projectrt. Az egyik a hres Incom/Subpro, a msik pedig a Kztrsasg irnt felettbb lojlis Tandard cg volt. Miutn a prototpusok elkszltek s a tesztreplsek befejezdtek egyrtelmv vlt az I/S cg modelljnek flnye. Br a kt gp kzel azonos szerkezettel plt, az Incom vadszgpe ersebb, nagyobb tzerej s a Riar Bolt hajtmvnek ksznheten viszonylag hatkonyabb volt. A verseny teht eldlt s az SDC megrendelst adott az elszria legyrtsra.
Az j vadszgp az IS J6-os tpusjelzst kapta. Itt lpett be a kpbe a Kztrsasg s lefjta a programot. Mint ksbb megtudhattuk, a szentus gazdasgi okokra hivatkozva lltotta le a projectet. A legszomorbb azonban az, hogy ez az indokls tulajdonkppen meg is llta a helyt. A hbor utn a Szvetsg valban knz anyagi gondokkal kszkdtt, m ha a tudjuk, hogy fejleszts kltsgeinek nagy rszt az Incom /Subpro maga fedezte a tervezstl a megvalsulsig, ez az indokls mg is rthetetlen. Sokkal rthetbb a lps, ha politikai oldalrl kzeltnk a problmhoz. A vesztes konszern, a Tandard rszvnyeinek nagy rsze ugyanis a szentus befolysosabb tagjainak kezben volt. Azzal pedig, hogy a meccset elvesztettk, a rszvnyek rai hirtelen tl nagyot zuhantak. Nagyobbat, mint ahogy azt, a szlakat a httrbl mozgat hatalmassgok szerettk volna. Az zlettel az Incom tl nagy falatot vgott volna ki a tortbl, s ez megengedhetetlen volt. A program teht rvid idre knyszerpihenre krhoztatott. Aztn pedig bekvetkezett az amitl sokan fltek: a Sluis Van-i csata. Ekkor hirtelen mindenki rjtt, hogy a Birodalom brmennyire is szeretnk volna, nem vrzett el az Endor mellett. Nagyon is l. l, s amg a gykereit is ki nem irtjk, lni is fog. s amg ez be nem kvetkezik addig a Szvetsgnek szksge van modern, hatkony fegyverekre. Olyanokra, mint az Incom IS J6-os vadszgpe. A gazdasgi problmk gy egy-kettre megolddtak s a fejleszts jra zld utat kapott. Ezutn mr gyorsan prgtek az esemnyek. A terveket leporoltk s az I/S megrendelst kapott a sorozatgyrtsra. Ennek ksznheten a Sluisi rajtatst kveten msfl vvel, rekordid alatt a Szvetsg mr t is vette az els pdnyokat, s a Flottnl elkezddhetett a hadrendbe llts…
INCOM CORPORATION T-65C-A2 X-SZRNY
-
-
Hajtm: 4 db Incom 4L4 fzis ion hajtm opci: 4 db Incom 4j.4 fzis torl hajtm
-
Mretek: hossz 12,5 m; fesztv 8 m;
-
Tmeg: res tmeg 14 800 kg; maximlis felszll tmeg fggesztmnnyel 21 500 kg
-
Szenzorok: Carbanti rendszer szenzor sor
-
Fegyverzet: 4 db Taim & Bak KX9 lzer gy; 2 db Krupx MG7 proton-torped vet

Amikor Luke Skywalker harcba szllt az els Hallcsillag ellen, a Szvetsg X-szrny vadszgpe a Galaxis egyik legkorszerbb harci replje volt. Br azta mr sok id telt el s szmtalan gyorsabb, ersebb vadszgpet lltottak hadrendbe, a T-65 mg mindig repl. Legjabb harmadik genercis vltozatai mg sokig szolglhatjk a szabadsg gyt, amit nlkle aligha vihettek volna gyzelemre. Kevesen tudjk, de ksz csoda, hogy a Lzadk hozzjuthattak ehhez a gphez. Ez a vadszgp volt a fggetlen Incom utols projecte, mieltt a gyr a Birodalom kezbe kerlt. A gpet eredetileg nem a Szvetsg megrendelsre fejlesztettk. A munklatokat, egy magt meg nem nevez tvoli rendszert ural rezsim pnzelte. m a Birodalmi Biztonsgi Hivatal mr rgta gyantotta, hogy az egybknt addig fggetlen hajgyr egyes vezet beosztsban lv mrnkei szimpatizlnak a Felkelkkel. A ISB gyanja nem volt alaptalan. m mg az utols pillanatban, mieltt a Birodalmi Haditengerszet egysgei betrtk a gyr kapuit, a renitens fmrnkk; egy szvetsgi akci keretben sikeresen tmenektettk az XSZ (X-szrny) tervdokumentciit s a prototpusokat a Lzadkhoz.
 3D image by Jon McGarry
Az X-szrny nevt, a sztnyithat, gy kereszt alakot formz hordszrnyairl kapta. A kereszt szrnyak az tkzetben nvelik a fedlzeti fegyverek tzerejt, valamint javtjk a manverezhetsget. Az XSZ egy kismret, egylses vadszgp. Vezethetsge ksrtetiesen hasonlt a T-16-os lgiroboghoz hasonl, egyszer sport, szabadids clokra plt gpek irnytshoz. Ez a tny megknnyti az ifj kadtok felksztst, jcskn cskkentve gy a kltsgeket s a hborban amgy is szkre szabott kikpzsi idt.
A X-szrny vadszgp tzfegyverekkel szembeni vdelmt, a titnium-tvzetbl ptett, megerstett srknyszerkezet, valamint a Chempat pajzsgenertor adja. A szerkezeti elemek szilrdsgnak s vdelmnek ksznheten a kisebb erej tallatok nem befolysoljk szmotteven a vadszgp teljestmnyt. A pilta szemlyes mentst, a 2.5-s szritl kezdve mr egy kompakt, teljes egszben katapultlhat kabin biztostja. Ezrt a piltknak nincs szksgk az egsz testket vd szkafanderre s a nehz sisakra, elg egy egyszer overall s knny repls sisak viselete. Akrcsak az YSZ fedlzetn itt is a piltaflke mgtt kialaktott kis regben foglal helyet az Industrial Automation cg R2-es asztromechanikai droidja. A robot elvgzi a repls kzben add karbantartsokat, kiszmolja a hyperugrsok koordintit, valamint a repls alatt hasznos tancsokkal segti a piltt. A hyperugrsok vgrehajtst az Incom Gbk-585-s tpusjelzs hyperdrivemodultora teszi lehetv. Mivel az XSZ fedlzetrl (ki tudja mirt) hinyzik a navigcis computer, a hyperugrsok koordintinak kiszmtst s a fnysebessg feletti repls kzbeni navigcis feladatokat is az R2 egysg vgzi. Az X-szrnyt egy rendkvl hatkony, u.n. Carbanti rendszer harcszati-navigcis szenzor sorral lttk el. Az orrkp alatt megbj rzkel sor tbb egysgbl pl fel. Tartalmaz egy Fabritech Ans-5d "lock track" teljes spektrum szenzort, egy Melihat "multi-imager" rszecske sugrzst rzkel szenzort s egy Tana Ire optikai clz berendezst. A szenzorok vezrlsrl egy Fabritech Anq 3.6-os tzvezet szmtgp gondoskodik. A fedlzeti fegyverzetet a szrnyvgekre rgztett Taim and Back KX9-es jelzs lzer gyk, valamint az orr rszbe ptett kt darab Krupx MG7-es protontorped vetk alkotjk. A 4 db lzergy kpes akr egyms utn egyenknt, vagy akr prban is tzelni. Az XSZ tranknt, hrom darab protontorpedt hordozhat. E specilis fegyverrel puszttotta el a Szvetsg a Hallcsillagot a Yavini csatban. Az apr rszecske fegyverek ttrtk az rlloms egyik hcserl nylsnak energia pajzst. A ventilltor hzba detonlt tltetek robbansa lncreakcit indtott el, ami vgl a Hallcsillag teljes megsemmislshez vezetett.
A Yavini csata ta eltelt vek alatt a vadszgp tbb talaktson ment t, melynek eredmnyekppen mra szinte minden rszegysgt kicserltk s mdostottk. A legjelentsebb talakts taln a hajtmveket rte, miltal az X-szrny modern, korszer hypermodultorral szerelt, hatkony motorokat kapott. Egy msik jelents vltozs mg, hogy a legjabb vltozatokat mr integrlt asztromechanikai egysggel szerelik, ami feleslegess teszi az elavult R2-es robotok hasznlatt. Emellett korszerstettk a fedlzeti fegyvereket s az azokat vezrl rendszereket is, nvelve a tallati pontossgot s a tzert. A szrnyak trvgeire ma mr nem csak a KX-9-es lzer gyk, hanem a szvetsgi arzenl brmelyik modern fedlzeti fegyverrendszere felszerelhet. A torped-vetkbe lzervezrls raktk s a legkorszerbb tr-tmeg lokcis lvedkek is trazhatak. Egy sz, mint szz az INCOM egykori "dezertr" vadsza btran felveszi a versenyt a legjabb fejleszts harci gpekkel s minden bizonnyal mg sokig szolglhatja a szabadsg gyt.
Incom / Subpro Z-95 AF4 Fejvadsz
- Gyrt: Incom Corporation
- Mretek: hossz 10m; fesztv 6,5 m
- Hajtm: 2 db Incom 2a fzis hajtm
- Szenzorok: Fabritech Ans-4D multiszenzor
- Fegyverzet: 2 db Taim & Bak KX5 lzer gy; 2 db Krupx MG5 raktavet
Annak ellenre, hogy az eredeti tervei sok-sok vvel a legidsebb piltk eltt lttak napvilgot, a Z-95-s Fejvadsz mg mindig az egyik legelterjedtebb vadszgp a Galaxisban. A manverez kpessgrl s idtllsgrl a fsts kantinok mlyn a fiatal s vetern piltk egyarnt legendkat meslnek. s, hogy e legendknak megvan a valsgalapjuk, jl pldzza; hogy csaknem egy vszzad mltn, a Z-95-sket mg mindig megtallhatjuk a planetris rendvdelmi erk ktelkeiben, egyes flottaegysgek lgvdelmben s sok kalz valamint egyb trvnyen kvli csoport is ezeket a gpeket repli.
A Z-95 Mark I Fejvadszt eredetileg egy rreplsre is talakthat, de alapve-ten lgkri, ikermotoros, vltoztathat szrnynyilazs, knny vadszgpnek ter-veztk. Sokak szerint a Mark I-es a valaha plt egyik legszebb katonai gp volt. s valban, ha megnzzk karcs, ramvonalas kialakts srknyt s az abba bele-simul; a pilta szmra kivl kiltst biztost bubork alak kabintetejt, megrt-hetjk az elfogult Fejvadsz rajongkat. A Mark I-eseket jellemzen tripla Taim & Bak AS-7-es kis sugrvetkkel szereltk mindegyik szrnyon. Br ezek a gpek nem voltak elg gyorsak a rbeli hadviselshez, kivl manverezhetsgk mgis elnyhz juttatta ket a csillagvadszokkal szemben, amelyeknek pedig a lgkri harcokban addtak problmik.
Az Incom/Subpro mrnkei aztn minden vben szerny javtsokat eszkzl-tek az eredeti terveken, gy a legjabb Z-95-sk mr szinte teljes rtk csillagva-dszokk vltak, amelyek simn felvehetik a harcot a korszak ms vadszgpeivel s emellett megriztk lgkri replhetsgket is. A legjabb vltozatokban a vl-toztathat lls szrnyakat fix, egy llsban rgztett szrnyakra cserltk, m a vltoztathat szrnyilazs biztostott lgkri elnyket a tovbbiakban beptett kor-mnyfvkkkal biztostottk. E kis fvkkat prosval az orrban, a szrnyak ki- s belplein, valamint a far rszben helyeztk el. Egy msik mdosts volt, hogy a rgi, knny duraplex kabintett; az eredeti formt megrizve, ersen pnclozott, radarhullm elnyel aranyfsttel bevont kupolra cserltk. Ehhez hasonlt hasznl-tak ksbb az X-szrnynl is. Korszerstettk tovbb a sisakba ptett holografi-kus taktikai kijelzt is. A sok-sok talakts eredmnyekpp a legutols Z-95-s vl-tozat szinte mr gy nz ki, mint egy kis, egyszer X-szrny. s a hasonlsg nem vletlen, hisz az Incom mrnkei a T-65-s tervezsnl a Fejvadsz tbb alkot-rszt is klcsnvettk.
Azt, hogy a Z-95-s vadszoknak mig szinte megszmllhatatlan verzija plt, nagyrszt a haj egyszer s knnyen tlthat szerkezete tette lehetv. Az talaktsok leginkbb a fegyverrendszerek cserjre s a hajtmvek teljestm-nynek fokozsra terjedtek ki. Az egyik legnagyobb szmban gyrtott Fejvadsz a Z-95 AF4-es ( Assault Fighter ) jelzs, Incom 2a fzis motorokkal, kt darab Taim & Bak KX5 lzer gyval s egy pr Krupx MG5 raktavetvel lett megerstve.
A Z-95-s stratgiai felhasznlhatsga rendkvl sok lehetsget biztost. J vlaszts lehet az elssorban vdelemre pt kldetsekben, de fedlzeti fegyvereitl s minden felesleges terhtl megfosztva, csak raktkkal felfegyverezve akr csapsmr feladatkrben is alkalmazhat. De a karcs, kis gpek mshl is jl teljestenek. A Szvetsg elszeretettel hasznlja e tpust a vadszpiltk kikpzse sorn, mivel az abban megismert kezel berendezsek s a vezrl rendszer nagyon hasonl az X- s Y- szrny vadszokon alkalmazottal. Sok helyen pedig az Y-szrnyak kiegsztseknt, a helyrsgek vdelmre alkalmazzk ezeket a remek hajkat. A ksbbi Solo tbornok is egy ilyen gppel szllt harcba egykor a Szvetsgi Szektor lomha IRD vadszaival.
Millenium Falcon
Fegyverzet: 2 ngycsv quad lzergy, 2 rakta-kilv, visszahvhat knny lzergy

Han Solo hajja egy sokat meglt YT-1300-as reg teherhaj, m mg mindig ez a leggyorsabb az egsz galaxisban, ksznheten a tulajdonosai talaktsainak. Elz gazdja Lando Calrissian volt, tle nyerte el Solo a nagy bespini szabakkjtszmn. Rengeteg talaktson esett t, mr rgtn a tulajdonosvltskor. Mivel Solo zsebe tele volt mg a szabakkjtszmn nyert pnzzel, sokat vltoztatott a hajn: katonai pnclzatot szerelt r egy birodalmi csapatszlltrl s egy has alatti lzert, amit a haj belsejbl leengedni. Ez s a Falcon kzepe alatt s fltt lv kt ngycsv quad lzergy tkletes vdelmet nyjt a hajnak. Ezek a katonai sugrvetk illeglisak, mint ahogy mg sok eszkz a fedlzeten. A hajtmvet Shug Ninx-szel, a hres Nar Shaddai szerelvel tuningoltatta fel. Meg persze csempszshez a legfontosabb talaktst is elvgezte a hajn; titkos rekeszeket ptett be a padllemezek al. Az Ezerves Slyom mr gy olyan gyors volt, mint a legmodernebb birodalmi hadihajk, de ennek fejbe Han – Shug tancst megfogadva – elvitte a Corporate szektorba, ahol egy Doki nevezet hajtm-specialista mg jobban feltuningolta, s gy mr 0.5 egysggel teljest a fnysebessg felett, teht ktszer olyan gyors, mint a birodalmi hadihajk. Ahogy Lando Calrissian mondan: „A Millenium Falcon a leggyorsabb cskavas a galaxisban.

Solo mr sokszor gondolkodott rajta, hogy tfestesse-e a hajjt, de vgl mindig gy dnttt, hogy gy sokkal jobb, mr csak megtveszts cljbl is. A haj baloldaln tallhat egy nagy rzkel-tnyr, ami mr akkor jelzi a piltnak a birodalmi hajk kzeledtt, amikor azoknak mg gzk sincs rluk. A haj emellett fel van szerelve radarzavar raktval is, ha a hajnak rejtzkdnie kellene. Ez – mint egy csempsszel ltalban – sokszor elfordul fszer vagy fegyverszllts kzben. A piltaflke a haj jobb oldaln van, a beszll rmpa eltt. Hrom raktr is tallhat a hajn – gy bven fr el csempszni val – mindhrom az orr rszben. A haj vgben a kt hajtm – a valstr-hajtm s a hiperhajtm – tallhat, valamint a legnysgi szoba, ahol egy-egy alvkabin van elhelyezve Csubakka s Han szmra. A vuki kedvrt Han egy Dejarik jtktblt is elhelyezett a hajn a fraktrben, Csubakka ezzel szokta eltni az idt a hossz unalmas utazsok sorn, vagy amikor korlliai pp szrakozik valahol. A fraktrben tallhat mg a gpszeti lloms is, s onnan nylik az elektronikus kzpont is. A haj orrnak a vgn van a rakodajt, itt lehet a szlltmnyt a felvinni a haj raktereibe. A haj kt oldaln egy-egy zsilip tallhat, egymssal szemben. A haj letfenntart rendszere a piltaflke melletti raktrben van, s ugyanitt tallhat mg egy rejtett sugrgy. Van egy mentkabin, ez a haj vgben helyezkedik el, e mellett van a hts rakodlift.

A Falcon mg szmos eszkzzel fel van szerelve, pldnak okrt rzkdscsillapt mezvel, hajlt-rvny stabiliztorral, gyorsuls kompenztorral, landol sugrhajtmvel, hiperr integrtorral s mg sorolhatnm.
j Kztrsasgi Vdelmez
Jrm: j Kztrsasgi Vdelmez Tpus: Bolyg-vd vadszgp Lptk: Vadszgp Hossz: 9,4 m Legnysg: 1 Utasltszm: 0 Raketrlet: 0,2 kbmter; 30 kg Kszletek: 2 nap Hipermeghajtsszorz: Nincs Tartalk hiperhajtm: Nincs Fedlzeti szmtgp: Nincs Manverezkpessg: 4K r: 8 Hajburok: 2K+2 Pajzsok: 1K
Szenzorok: Passzv: 25/0K Frksz: 50/1K Keres: 75/2K Fkusz: 4/3K
K-szrny vadszgp
Lers: A K-szrny vadszgpet arra terveztk, hogy kzeli/preczis bombz szerept tltse be bolygtmadsok alkalmval. Mint ilyen, arra terveztk, hogy az elsdleges harctr szmra a mly gravitcis forrsok, s ltalban mlyen a lgkrben. Ez azt jelenti, hogy nagy hajtmvei vannak, s nagy teherbrs szrnyai, akrcsak nagy teljestmny repulzorai. A K-szrny elsdleges tmadsi mdjai a zuhan-bombzs, ugr-bombzs (ksleltetett kioldssal), s velt bombzs ll clpontok ellen. Klnleges lszercsomaggal, akr fldi-alap mobil pnclos clpontok ellen is tmadsba indulhat, mint pldul Birodalmi Pnclozott terepjr szlltjrm (Ptsz - AT-AT) ellen. Elrl nzve, a K-szrny vadsz egy nagy K betre hasonlt, amely a hasn fekszik - egy nll kzpont gptrzs; kt kzepes, egyenes szrny; kt rvid, szget bezr szrny alul (melyek a landol cssztalpakra vgzdnek. pp a haj trzsn kvl, az egyenes szrnyakon helyezkedik el kett a hrom elsdleges sugrhajtmbl; a harmadik a gptrzs aljn helyezkedik el, ha haj kzpvonaln, s rtkben s irnyban szablyozott toler fvki vannak. A harmadik hajtm rtkben s irnyban szablyozott fvki nem-ballisztikus mozgst tesznek lehetv a tmadsok alatt, ami nveli a tlls eslyeit.
Jrm: Sienar Flottaszllt Rt. K-szrny vadszgp Tpus: Mlyri bombz Lptk: Vadszgp Hossz: 11,2 m Legnysg: 2 Utasltszm: 0 Raketrlet: 0,25 kbmter; 65 kg Kszletek: 3 nap Hipermeghajtsszorz: x1 Tartalk hiperhajtm: Nincs Fedlzeti szmtgp: Asztrorobotot hasznl Manverezkpessg: 2K r: 10 Hajburok: 2K Pajzsok: 1K
Szenzorok: Passzv: 20/0K Frksz: 35/1K Keres: 40/2K Fkusz: 2/3K
Ngy lzergy Lptk: Vadszgp Tzv: Ells Kezelszemlyzet: 0 f Jrtassg: Fedlzeti fegyver Tzvezrls: 3K Ltvolsg rben: 1- 3/ 12/ 25 Ltvolsg lgkrben: 0.1-0.3 km/1.2 km /2.5 km Vesztesg: 5K
Kt protontorped vet Lptk: Vadszgp Tzv: Ells Kezelszemlyzet: 0 f Jrtassg: Fedlzeti fegyver Tzvezrls: 2K Ltvolsg rben: 0- 1/ 3/ 7 Ltvolsg lgkrben: 0.0-0.1 km/0.3 km /0.7 km Vesztesg: 9K
r: 200,000 kredit |
|